O mnie

Dr n. med. Magdalena Maciejewska-Cebulak


Doktor nauk medycznych, dietetyk medyczny, psycholog, współautorka książki „Nie daj się rakowi. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”. Dietetyk Samodzielnego Zespołu Dietetyków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w ramach którego odpowiada za konsultacje żywieniowe na oddziałach onkologicznych (m.in. Klinika Onkologii i Radioterapii i Klinika Chirurgii Onkologicznej). Wykładowca akademicki i menadżer kierunku „Dietetyka” w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków.


Zainteresowanie zdrowym odżywianiem zaczęło się od osobistej zmiany nawyków żywieniowych, co skłoniło mnie do rozpoczęcia studiów i uzyskania dyplomu magistra dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Moja praca opiera się głównie na pracy z drugą osobą i aby uzyskiwać dobre efekty terapeutyczne podjęłam kolejne studia i uzyskałam tytuł magistra psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Moja dalsza droga zawodowa skupiła się głównie na wsparciu żywieniowym i dietoterapii chorych niedożywionych i onkologicznych, co z kolei skłoniło mnie do realizacji pracy doktorskiej w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w 2020 roku uzyskałam tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Aktualnie uczę innych jako wykładowca akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.


Aktualnie pracuję jako dietetyk na oddziałach onkologicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz przygotowuję innych do zawodu dietetyka jako wykładowca akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Poza pracą kliniczną oraz akademicką, posiadam wieloletnie doświadczenie we współpracy indywidualnej z pacjentem. W mojej praktyce wspomagałam żywieniowo zarówno z chorych z otyłością, cukrzycą, hipercholesterolemią, nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami dietozależnymi, jaki chorobami przewodu pokarmowego oraz osoby niedożywione.

Zdobyta wiedza i doświadczenie we współpracy z różnymi grupami pacjentów są dla mnie niezwykle cenne i pomogły mi ukierunkować się oraz wyspecjalizować jako dietetyk onkologiczny.

Obecnie zajmuje się wyłącznie dietetyką onkologiczną i wsparciem żywieniowym chorych na nowotwory. Ta dziedzina nauki jest mi szczególnie bliska z uwagi na rodzinne występowanie chorób nowotworowych oraz tematykę pracy doktorskiej realizowanej w Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym czasie zdobywałam doświadczenie jako onkodietetyk współpracując m.in. z Fundacją OmeaLife – rak piersi nie ogranicza oraz trójmiejskimi ośrodkami onkologicznymi (Breast Cancer Unit i Klinika Chirurgii Onkologicznej UCK w Gdańsku oraz Szpitalem Morskim im. PCK w Gdyni). Aktualnie jestem dietetykiem Samodzielnego Zespołu Dietetyków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w którym zajmuje się poradnictwem żywieniowym na oddziałach onkologicznych (m.in. w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Klinice Onkologii i Radioterapii).

W mojej pracy najbardziej lubię różnorodność i możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Na mojej drodze zawodowej miałam przyjemność brać udział w wielu ciekawych projektach. Zajmowałam się m.in. koordynowaniem diet oraz prowadzeniem wykładów w Primavera Jastrzębia Góra oraz PrimaFood Catering Dietetyczny, komponując diety odchudzające, posiłki roślinne oraz tworząc menu od podstaw. Przygotowywałam broszury informacyjne oraz prowadziłam webinary dla pacjentów (m.in. z inicjatywy portalu Hematoonkologia.pl). Prowadziłam szkolenia dla dietetyków z zakresu dietetyki onkologicznej (m.in. Centrum Szkoleń Dietetyki Klinicznej i Akademia Dietetyki Klinicznej), a także byłam prelegentem podczas konferencji (m.in. XXIII Zjazd POLSPEN, Psychodietetyka w praktyce oraz Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Żywienie Kliniczne w Praktyce).


Publikacje

„Nie daj się rakowi. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”

Poradniki dla pacjentów

Wywiady